„Obyčejný“ Stalin/ Walter Kerr

Netradičně koncipovaný životopis. Jednotlivé kapitoly jsou tematické. Zkoumají vždy jednu stránku Stalinovy osobnosti. Věnují se převážně jeho lidskému profilu a charakterovým rysům tak, jak se projevovaly v konkrétních situacích a ve vztahu k rodině, spolupracovníkům apod. Autor vychází ze studia archivních materiálů, pramenů a literatury (zejména memoárové).
    Kniha patří spíše do kategorie literatury faktu. Koncepčně připomíná historickou reportáž – text je proložen odlehčenými „intermezzy“ (Stalinovy dovolené, jeho jídelníček, denní režim atd.). Nejzajímavější jsou dokumentární fotografie.