Třetí říše poslouchá: Prolamování spojeneckých šifer v letech 1939–45/ Christian Jennings

Prolomení kódu Enigmy kryptoanalytiky z Bletchley Park se stalo pro vítězství Spojenců ve druhé světové válce klíčovým. Ale jde pouze o jednu stranu příběhu. Na druhém břehu Lamanšského průlivu pilně pracuje na prolomení britského, sovětského i francouzského šifrování ještě před vypuknutím války německá kontrarozvědka s cílem usnadnit nadcházející snahy třetí říše o podmanění světa.

V originálním podání, které v sobě mísí kapitoly z dějin nejnapínavější epochy 20. století a srozumitelné vysvětlení základních principů používaných šifer, autor vypráví barvitý příběh o neuvěřitelných snahách německých matematiků, špionů, kryptoanalytiků, vojenských důstojníků či námořníků sloužících na ponorkách v hlubinách mrazivého severního Atlantiku rozlousknout spojenecké šifry a obrátit tak válku ve prospěch Německa. Autor vychází z teprve nedávno odtajněných dokumentů, které dohromady vytváří ucelený obrázek o přísně tajných operacích kontrarozvědky Hitlerovy třetí říše.