Tajná akta Parvus/ Elisabeth Heresch

Zákulisí bolševické revoluce v Rusku. Rusko-židovský marxista a milionář Alexandr Parvus (1867-1924), narozený nedaleko Minska, vzděláním ekonom …

Stručně o knize:

  Zákulisí bolševické revoluce v Rusku.

  Rusko-židovský marxista a milionář Alexandr Parvus (1867-1924), narozený nedaleko Minska, vzděláním ekonom a politolog, měl vizi – svržení cara a zřízení revolučního režimu v Rusku. Jako souputník Lva Trockého se dostal přes Curych do Turecka, kde se obchodováním s devizami a zbraněmi domohl nesmírného bohatství a politického vlivu.
  Jeho velká chvíle přišla v roce 1914. Navrhl vládě Německé říše plán na svržení carské vlády a její nahrazení povolnými revolucionáři. A roku 1917, když se zapečetěný vagon s Leninem a s dalšími 30 revolucionáři rozjel ze Švýcarska přes Německo a dále lodí do Švédska, tento plán se stal realitou. Bez Parvuse by se Lenin, jemuž byl návrat do Ruska přes jiné země zapovězen, do Petrohradu nedostal.
  Teprve když musel po carovi abdikovat i německý císař, bylo jasné, že Parvus uvedl do pohybu hnutí, které se v žádném případě nezastaví na ruských – ani na jakýchkoli jiných – „hranicích“. Ale Parvusovo nejtoužebnější přání, stát se členem revoluční vlády v Rusku zůstalo nesplněno: představoval diskreditaci Lenina a jeho paktu s politickým nepřítelem. Když Parvus zemřel roku 1924 ve své vile v Berlíně-Schwanenwerderu, nepotřebovalo ho ani Německo.

  Z německého originálu „Geheimakte Parvus. Die gekaufte Revolution“, vydaného nakladatelstvím F.A.Herbig Verlagsbuchhandlung GmbH v Mnichově v roce 2000 přeložil Vladimír Čadský.
  368 stran + 8 stran černobílé přílohy.
  Vydala Euromedia Group, a.s. – Knižní klub v edici Universum v roce 2018.
  Vydání první.

  Uživatelské recenze

  Zatím nikdo nenapsal recenzi na tuto knihu.

  HLEDEJ V KATALOGU
  • PRIVATE
  • KNIHU
  Knihovna MO Pardubice III© 2014. Všechna práva vyhrazena.