Rozhřešení/ Jonathan Franzen

Široce rozvrstvený psychologický román, v němž autor líčí v časovém limitu jednoho roku rozpad rodiny a zásadní …

Stručně o knize:

  Široce rozvrstvený psychologický román, v němž autor líčí v časovém limitu jednoho roku rozpad rodiny a zásadní problémy, jež do každého lidského života vnáší stáří.
  Autorův zájem se soustředil na členy průměrné středostavovské rodiny z amerického Středozápadu, rodiče a tři dospělé děti, z nichž především matka nese
  celou tíži péče o starého a valem chátrajícího manžela. Pětasedmdesátiletá žena se úporně snaží nepřipouštět si fatálnost změn, které do dosavadního života vnáší mužova choroba, před sebou i před dětmi chce zachovat zdání, že vše je jako dřív. Její jedinou touhou je prožít společné Vánoce v rodinném domě se všemi svými dětmi, a k tomu účelu vynaloží během roku nesmírné úsilí. Děti, z nichž každé má svůj život nějakým způsobem komplikovaný a zčásti neúspěšný, netouží po návratu do zatuchlého maloměstského prostředí a nechtějí si ani připomínat otcovu odtažitou a tvrdou výchovu, nakonec ale společné Vánoce podstoupí. Všichni sourozenci si uvědomí, že to jsou opravdu poslední společné Vánoce a šokováni konfrontací se současnou situací se začnou dívat na rodiče i sebe navzájem s větším pochopením. Otcův stav je ale natolik neúnosný, že nic se už nedá vrátit nazpátek a zůstává jen úkol, zařídit nutné změny nejméně bolestivým způsobem. Trpké drama rozpadu rodiny, celoživotního nepochopení a vzájemného míjení generací, je syrovým ironickým obrazem mezilidských vztahů v současné značně cynické společnosti.

  Uživatelské recenze

  Zatím nikdo nenapsal recenzi na tuto knihu.

  HLEDEJ V KATALOGU
  • PRIVATE
  • KNIHU
  Knihovna MO Pardubice III© 2014. Všechna práva vyhrazena.