Ivan Trojan/ Dana Čermáková

Skromná hvězda Držitel 5 Českých lvů za Nejlepšího herce v hlavní roli Kdybychom měli jednoho z nejlepších …

Stručně o knize:

  Skromná hvězda

  Držitel 5 Českých lvů za Nejlepšího herce v hlavní roli

  Kdybychom měli jednoho z nejlepších našich herců současnosti Ivana Trojana nějak charakterizovat, nejvíc by mu slušelo přízvisko „skromná hvězda“. Ale zároveň veliká, zřejmě momentálně první v Česku, tak silně a jasně vyzařuje své umění.

  Z pohledu na výčet jeho filmových, televizních, divadelních a rozhlasových rolí až přechází zrak a našince mimoděk napadá, jak to všechno tenhle nepříliš vysoký a štíhlý herec s mimořádným charismatem vůbec mohl stihnout? Všichni o něm hovoří jako o nesmírně pracovitém, disciplinovaném herci, týmovém hráči, skvělém parťákovi a kolegovi i velice slušném, dobrém člověku. A pokud jde o jeho talent, někdo o něm kdysi prohlásil, že by zahrál i kliku u dveří… Kdybychom chtěli z onoho neuvěřitelného seznamu rolí vybrat jednu jedinou, která hovoří za vše a díky které Ivana Trojana zná celý národ, tak je to určitě anděl Petronel z pohádkových komedií „režiséra Pohádky“ Jiřího Stracha Anděl Páně 1 a 2. Druhé pokračování se i díky jiskřivému tandemu Ivana Trojana coby Anděla Petronela a Jiřího Dvořáka coby čerta Uriáše stalo po televizní premiéře na Štědrý den 2017 s více než třemi miliony diváků nejsledovanější štědrovečerní pohádkou za posledních patnáct let. A to se ještě nevysílala na prvním programu! K tomu není co dodat.

  Ivan Trojan je v současnosti nositelem celkem osmi Českých lvů (!), toho posledního dostal za životopisnou roli kontroverzního léčitele Jana Mikoláška ve filmu polské režisérky Agnieszky Holland Šarlatán (2020). Hrál v něm se svým synem Josefem, který představoval Mikoláška v mladých letech.

  Ze čtyř synů se už dva dali na herectví, takže herecký rod Trojanů pokračuje už ve třetí generaci. Bohužel jeho zakladatel, Ivanův otec Ladislav Trojan, rodinu opustil před Vánoci 2022, ale dožil se krásného věku 90 let.

  Na své domovské scéně – Dejvickém divadle -, kde působí od roku 1997, se Ivan Trojan pustil i do režie, naposledy v roce 2021 ve hře Daniela Majlinga Vina?. Jak ale přiznal, jako režisér má před svými kolegy ostych. Kromě dvou Cen Alfréfa Radoka, tu druhou dostal za roli Boha v proslulé kontroverzní komedii Ucpanej systém v roce 2012, získal v roce 2022 poprvé Cenu divadelní kritiky za roli Davida ve hře Zdeňka Zelenky Fifty.

  Jak sám říká, jeho život se dělí na herecký a sportovní, což dokládá i skutečnost, že kromě fotbalu a Bohemky také trénuje basketbal, kvůli kterému vystudoval sportovní gymnázium, ale hrát ho kvůli chybějícím šesti centimetrům závodně nemohl. Původně toužil hrál profesionálně. „A přiznávám, kdybych byl o deset centimetrů vyšší, hercem bych se nikdy nestal.“

  A také se věnuje charitě – už 16 let je patronem Klubu nemocných cystickou fibrózou.

  Kniha zkušené autorky biografií je věnována nadcházejícím 60. narozeninám velké a skromné, avšak výrazem a rozsahem, výjimečné herecké hvězdy. Ivan Trojan své jubileum oslaví 30. června 2024.

  Uživatelské recenze

  Zatím nikdo nenapsal recenzi na tuto knihu.

  HLEDEJ V KATALOGU
  • PRIVATE
  • KNIHU
  Knihovna MO Pardubice III© 2014. Všechna práva vyhrazena.